Dentysta w Afryce-Kamerun-Aleksander-Nowotnik

W miejscowości Abong – Mbang w Kamerunie pilnie potrzeba pomocy stomatologa!

Na miejscu działa gabinet wyposażony w podstawowy sprzęt dentystyczny, jednak sam gabinet to zbyt mało.  Brakuje w nim tego co najważniejsze – specjalisty, który mógłby leczyć miejscowych chorych. Mieszkańcy Abong – Mbang, za pośrednictwem polskiej misjonarki siostry Nazariuszy Żuczek poprosili o wsparcie z Polski.

49zł 98zł 197zł

 

Kategorie: ,

Na ich apel odpowiedział lek. dent. Aleksander Nowotnik, który już niebawem wyruszy do Kamerunu. Doktor Nowotnik chce nie tylko leczyć, ale także edukować swoich pacjentów jak dbać o zęby oraz szkolić miejscowy personel.

Nazywam się Aleksander Nowotnik, jestem lekarzem dentystą. Moja pasją od wielu lat jest pomoc drugiemu człowiekowi. Regularnie biorę udział w wolontariacie w szpitalach jak i edukuję najmłodszych pacjentów pod kątem higieny jamy ustnej zarówno w akcjach profilaktycznych oraz odwiedzając szkoły i przedszkola.

Aby jego wyjazd doszedł do skutku potrzeba jednak środków na organizację działań medycznych i zakup niezbędnych materiałów.  

O tym jak bardzo w Abong – Mbang jest potrzebne wsparcie z Polski mogą świadczyć wspomnienia lek. dent. Krzysztofa Gniazdowskiego, który jako wolontariusz Fundacji Redemptoris Missio sam doświadczył trudów pracy w Kamerunie:

„Do dzisiaj zdumiewa i zasmuca mnie to jak miejscowi ludzie radzili sobie z problemami stomatologicznymi zanim powstał tam gabinet. Chodzili do wioskowych szamanów, a ci sprawiali im jeszcze gorszy ból. Trafiali do mnie pacjenci z poparzonym podniebieniem. Szaman kładł im na bolące zęby i dziąsła rozżarzone węgle. Pacjenci mieli ropnie i zapalenia miazgi. Szaman przykładał im do bolącego miejsca na przykład watkę nasączoną kwasem z akumulatora. Ja na początku kompletnie nie wiedziałem co to jest. Pytałem, czy czymś się skaleczyli i czy coś im się stało, nie zdawałem sobie sprawy, że przyczyną skaleczeń były zabiegi szamańskie. Ropnie są niezwykle bolesne, a były tam na porządku dziennym.”

Pomóż nam leczyć pacjentów w Abong – Mbang w Kamerunie. Do osiągnięcia celu potrzeba 12 tys. złotych.

Wspólnie możemy pomóc wielu ludziom!

Fundacja Redemptoris Missio

Junikowska 48, 60-163 Poznań

09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

tytułem: “Kamerun – Aleksander Nowotnik