Wielu mieszkańców Afryki często zapada na choroby serca. Zajmują one trzecie miejsce po wypadkach komunikacyjnych i chorobach tropikalnych jako przyczyny ciężkiego kalectwa lub śmierci. W Afryce choroby serca są rzadko właściwie diagnozowane i leczone.
Kardiolog w Afryce – polski projekt rozwojowy
Projekt „Kardiolog w Afryce”
powstał z inspiracji dr n med. Marii Wieteskiej oraz polskich pielęgniarek - misjonarek pracujących na stałe w Afryce. Każdego roku ekipa kilku polskich kardiologów wyjeżdża do ośrodka w Maganzo w Tanzanii, aby leczyć tamtejszych pacjentów i szkolić miejscowy personel medyczny.
W okresie kiedy kardiolodzy wracają do Polski, konsultują pacjentów i szkolą personel medyczny na odległość za pomocą komunikatorów i specjalnie skonstruowanego stetoskopu. Wszystkie działania świadczą nieodpłatnie w ramach wolontariatu.
Wiedza która ratuje życie
Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, to groźne choroby przewlekłe, które w Afryce rzadko są prawidłowo rozpoznawane.
Polskim kardiologom udaje się to zmieniać poprzez zwiększanie wiedzy – edukując pacjentów i miejscowy personel medyczny. Dzięki pracy wolontariuszy już kilka tysięcy ludzi skorzystało z ratujących życie konsultacji.
Nadal możemy więcej, ale bez Ciebie to niemożliwe!
Dużo już osiągnęliśmy. Akcja się rozrasta, planujemy włączyć w projekt kolejne ośrodki misyjne w innych afrykańskich krajach. Te działania wymagają jednak środków finansowych. Pomóż nam je zebrać.
Wyjazdy polskich kardiologów, które udało nam się zrealizować
dzięki wpłatom!
Wyjazd kardiologów do Mganzo w Tanzanii – Robert Ryczek, Ewa Dłużniewska, Paulina Dyl i Ewa Surmacz-Rzepka – Zobacz Fotorelacje
Podziel się tematem z innymi!