Założyciele i Ikony Fundacji

IKONY FUNDACJI

Dr Wanda Maria Błeńska (1911-2014)

Inicjatorka założenia Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” i członek honorowy jej Rady.

Jako pierwsza o utworzeniu naszej Fundacji myślała doktor Wanda Błeńska. Działania założycielskie wspomagała swoim autorytetem i radą. Gdy Fundacja zyskała podstawy prawne działalności, została członkiem honorowym jej Rady.

Założyciele i Ikony Fundacji

Jej piękne życie było świadectwem umiłowania Boga i ludzi przez lekarza. Urodziła się 30 października 1911 r. przy ul. Ratajczaka (pod panowaniem pruskim Ritterstrasse) 20 w Poznaniu. Była córką Teofila, nauczyciela, i Heleny z domu Brunsz. Mama osierociła ją, kiedy miała zaledwie dwa lata.

W latach młodzieńczych jej wyobraźnię rozpaliła lektura książki o Damianie de Veuster, misjonarzu posługującym trędowatym na wyspie Molokai. Zaczęła marzyć o pracy lekarskiej wśród trędowatych. W 1928 r. rozpoczęła studia lekarskie na Uniwersytecie Poznańskim i włączyła się w działalność pierwszego w Polsce Akademickiego Koła Misjologicznego, którym opiekował się prof. Adam Wrzosek. Wkrótce została powołana do Głównego Zarządu Kół Misyjnych w Polsce i do redakcji czasopisma „Annales Missiologicae”. W ramach Sekcji Pomocy Lekarskiej Koła prowadziła zbiórkę leków i materiałów opatrunkowych dla stacji misyjnej ks. dra Wacława Szuniewicza, okulisty posługującego w Chinach.

Po uzyskaniu w 1934 r. dyplomu lekarza podjęła pracę w Szpitalu Miejskim w Toruniu, a dwa lata później w miejscowym Państwowym Zakładzie Higieny. W 1939 r. przeniosła się do Gdyni, by pracować w Szpitalu Morskim, do którego trafiali pacjenci z chorobami tropikalnymi.

Miesiąc po wybuchu II wojny światowej wróciła do Torunia. W okupowanym przez Niemców mieście podjęła pracę w PZH jako laborantka i włączyła się w działalność Państwa Podziemnego. Wstąpiła do Armii Krajowej okręgu Pomorze-Puszcza Tucholska i została członkiem tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski” oraz komendantką jego oddziału żeńskiego. Za tę działalność Niemcy aresztowali ją w czerwcu 1944 r. Trafiła najpierw do więzienia w Toruniu, a potem w Gdańsku, skąd wykupił ją „Gryf Pomorski”.

Po zakończeniu wojny została dyrektorem Szpitala Miejskiego w Toruniu, następnie pracowała jako kierownik Oddziału Bakteriologii i Serologii PZH w Gdańsku i wykładała bakteriologię oraz higienę dla słuchaczek szkoły pielęgniarskiej przy Akademii Lekarskiej (jej kontynuacją jest Gdański Uniwersytet Medyczny).

Możliwość przedostania się na Zachód, co w ówczesnej sytuacji politycznej było niemożliwe, pojawiła się nagle. Jej brat, były jeniec obozu Woldenberg po przemarszu w głąb Niemiec znajdował się w krytycznym stanie zdrowia. Aby ratować jego życie, potrzebna była transfuzja krwi, której zorganizowanie w sytuacji powojennej było niemożliwe. Wanda dotarła do Lubeki ukryta w budce z węglem na statku. Pozbawiona możliwości powrotu do Polski, wstąpiła do II Batalionu Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet w dywizji gen. Stanisława Maczka. Pracowała w szpitalu UNRRA i polskich szpitalach wojskowych, a w 1947 r. zaliczyła kurs medycyny tropikalnej w Hamburgu i przeniosła się do Anglii, posiadającej kolonie i terytoria zależne tam, gdzie masowo występowały przypadki trądu.

Rok później została przyjęta do Królewskiego Stowarzyszenia Medycyny Tropikalnej i Higieny w Londynie i ukończyła kurs medycyny tropikalnej w Liverpoolu. W tym czasie pracowała też w polskich i angielskich szpitalach.

W 1950 r. na zaproszenie biskupa Mbarara wyjechała do Ugandy do pracy w planowanym leprozorium w Port Fortal. Placówka ta jednak nie powstała. Z początkiem 1951 r. zaczęła więc praktykę jako jedyny lekarz w prowadzonych przez irlandzkie Franciszkanki ośrodkach leczenia trędowatych w Nyendze oraz Bulubie. Tam przez następne 43 lata wykonywała praktykę lekarską w nietypowo szerokim zakresie, lecząc trąd, m.in. przeszczepiając rogówkę oka, szyjąc nerwy.

W Bulubie urządziła ważny ośrodek szkolenia afrykańskich leprologów. Prowadziła zajęcia w szkołach pielęgniarskich w Rubaga, Jinja, Mengo, Nsambia, Kampala, Mulago i w szkole felczerskiej w Mbale. Od 1966 r. wykładała w Makarere University Medical School w Kampali i współpracowała z jednostkami badawczymi w Amsterdamie, Londynie, Borstel. Uczestniczyła w poszukiwaniach szczepionki przeciwprątkowej. Przyczyniła się do otwarcia nowego szpitala w Bulubie. W latach 1978–1984 uczestniczyła w międzynarodowych kongresach i kursach leprologów, m.in. w Meksyku, Bergen, Hadze, Paryżu, Londynie, Carville, New Delhi. Wizytowała placówki leczenia trędowatych w Etiopii, Kenii, Tanzanii, Rwandzie i Burundi. Ośrodkiem w Bulubie kierowała do 1983 r., przekazała go lekarzowi, do którego wykształcenia istotnie się przyczyniła. Pozostała konsultantem ośrodka do 1992 r.

W latach 1986-1987 przebywała w założonym przez o. Mariana Żelazka SVD ośrodku leczenia trędowatych w Puri w Indiach oraz, krótko, w placówce Matki Teresy w Kalkucie. Jeszcze przez kilka lat podróżowała do Ugandy, by w 1993 r. zamieszkać na stałe w Poznaniu. Odtąd wykładała o trądzie i potrzebach misyjnych Afryki, wspierając rozwój misji jak tylko mogła.

W 2003 r. jej imieniem nazwano Instytut Misyjnego Laikatu przy Komisji Episkopatu ds. Misji. W 2006 r. odwiedziła Bulubę po raz ostatni. Jej imię nosi Centrum Szkoleniowe w Bulubie (The Wanda Blenska Training Centre).

Jest laureatką wysokich odznaczeń państwowych i kościelnych. Otrzymała m.in. medal Benemerenti od Jana Pawła II, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, honorowe obywatelstwo Poznania. Zmarła 27 listopada 2014 r. w Poznaniu i została pochowana na cmentarzu Jeżyckim.

W ogłoszonym w 2018 r. plebiscycie Urzędu Miasta Poznania została wybrana „Poznanianką Stulecia”. 

W Niedzielę Misyjną, 18 października 2020 roku, w archidiecezji poznańskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej dr Wandy Błeńskiej. Każdego 27. dnia miesiąca w parafii Dobrego Pasterza na Nowinie o godz. 17:30 odbywa się różaniec w intencji misji, o godz. 18:00 msza św. w intencji beatyfikacji, a po niej krótka modlitwa przy grobie dr Wandy.

ZAŁOŻYCIELE FUNDACJI

Ks. dr Ambroży Andrzejak (1940-2014)

Współzałożyciel Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Założyciele i Ikony FundacjiUrodził się w 1940 r. w wielkopolskim Jankowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1979 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Wkład ks. biskupa Kazimierza Kowalskiego w ruch misyjny w Polsce”, napisanej pod kierunkiem założyciela szkoły warszawskiej misjologii – ks. prof. Feliksa Zapłaty.

Był wikariuszem w Kępnie i w parafii św. Rocha w Poznaniu, a także proboszczem w Łodzi koło Stęszewa. Od 1970 r. był sekretarzem Komisji Misyjnej w Archidiecezji Poznańskiej, z przekonaniem szerząc wiedzę o misjach w różnych parafiach. W latach 1979-1984 był ojcem duchownym w poznańskim seminarium duchownym. Przez ostatnie lata życia pomagał jako rezydent w parafii w Kostrzynie koło Poznania. Tam 2 stycznia 2014 r. zmarł
i został pochowany.

Prof. Zbigniew Pawłowski (1926-2019)

Współzałożyciel Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Prof. Zbigniew Pawłowski był wybitnym specjalistą w zakresie medycyny tropikalnej i zdrowia globalnego. Swoją wiedzę uzyskał nie tylko podczas dodatkowych studiów w Liverpool i pracy w WHO w Genewie, ale także podczas licznych wyjazdów naukowych do państw Trzeciego Świata. Wykorzystywał ją, zakładając naszą Fundację i ukierunkowując jej działalność.

Założyciele i Ikony FundacjiUrodził się 29 lipca 1926 r. w Poznaniu. Był synem profesora geografii Stanisława Pawłowskiego (rektora Uniwersytetu Poznańskiego, którego w styczniu 1940 r. Niemcy zamordowali w Forcie II w Poznaniu), i Ewy
z Kamińskich. Ukończył (z przerwą w nauce przypadającą na lata wojny) Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 1946-1951 studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego (od 1950 r. Akademii Medycznej w Poznaniu).

Już w czasie studiów został zastępcą asystenta prof. Rudolfa Weigla, kierownika Katedry Biologii Ogólnej Wydziału Lekarskiego UP, który ukierunkował jego zainteresowania na parazytologię lekarską i zdrowie publiczne. W 1952 r. podjął pracę na Oddziale Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Poznaniu, a w roku 1953 zorganizował pierwszą w kraju Poradnię Chorób Pasożytniczych przy Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej w Poznaniu.

W 1956 r. uzyskał specjalizację z interny, z czasem także z chorób tropikalnych. W 1958 r. odbył szkolenie w dziedzinie parazytologii i medycyny tropikalnej w Chinach.

W 1961 roku obronił doktorat, a rok później objął kierownictwo Oddziału Klinicznego Zakładu Chorób Pasożytniczych Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1964-1865, dzięki życzliwości pracującego w Genewie malariologa polskiego pochodzenia, prof. Leonarda Bruce-Chwatta, uzyskał stypendium WHO i możliwość studiowania w Instytucie Medycyny Tropikalnej w Liverpool, z której skorzystał, otrzymując prestiżowy dyplom tej uczelni. Habilitował się w roku 1967 w Poznaniu, a dziesięć lat później otrzymał nominację profesorską.

W latach 1970-1996 prof. Zbigniew Pawłowski kierował Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych ówczesnej Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1979-1986 pracował w genewskiej siedzibie WHO i do 2011 r. był ekspertem tej organizacji, co dało mu sposobność uczestnictwa w ważnych kongresach naukowych na różnych kontynentach.

Był członkiem Komitetu Parazytologii II Wydziału Nauk Biologicznych PAN, członkiem honorowym wielu towarzystw naukowych. Warszawski Uniwersytet Medyczny wyróżnił go tytułem doktora honoris causa. Otrzymał ważne odznaczenia kościelne i państwowe, m.in. Medal Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Zbigniew Pawłowski zmarł 27 stycznia 2019 r. w Łężeczkach i został pochowany na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Dr n. med. Norbert Rehlis

Współzałożyciel Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytetu Medycznego) w Poznaniu. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą medycyny transportu i zdrowia międzynarodowego.

Założyciele i Ikony FundacjiW 1992 r. zorganizował podstawową strukturę naszej Fundacji, do dziś obejmującej pomocą kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata, m.in. w Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Madagaskarze, Jamajce, Papua Nowa Gwinea, Białorusi, Kazachstanie in Ukrainie. Od śmierci prof. Zbigniewa Pawłowskiego kieruje działalnością Fundacji. Pracuje w Papui Nowej Gwinei, gdzie zajmuje się organizowaniem podstawowej opieki medycznej w rejonach trudno dostępnych oraz opracowuje metodologię organizowania pomocy medycznej dla dużych populacji w oparciu o zaangażowanie lokalnych społeczności.

W 2023 r. w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolską Izbę Lekarską plebiscycie „Wielkopolski Lekarz z Sercem” uzyskał wyróżnienie.

HISTORIA FUNDACJI REDEMPTORIS MISSIO

Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

Założycielami Fundacji byli: Śp. prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych UMP, Śp. ks. dr Ambroży Andrzejak – misjolog, oraz dr Norbert Rehlis.

Od 1997 roku Fundacja zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie. 

Medicus Mundi wspierana jest przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Założyciele i Ikony Fundacji

Nazwa naszej Fundacji została zaczerpnięta z Encykliki “Redemptoris Missio” Ojca Świętego Jana Pawła II „O Stałej Aktualności Posłania Misyjnego”. Treść Encykliki można znaleźć TUTAJ.

Swoją działalnością Fundacja objęła przez lata istnienia kilkadziesiąt misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata m.in. Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Madagaskarze, Jamajce, Papua Nowa Gwinea, Białorusi, Kazachstanie.