Fizjoterapeuci w Afryce – 07.04 -24.04.2024

Fizjoterapeuci w Afryce - 07.04 -24.04.2024

“W dniach 07.04.2024-24.04.2024 zespół fizjoterapeutów w składzie: Aleksander Kucza, Filip Nowicki, Wojciech Gałecki oraz Dagna Sarzyńska wyruszył do Yaounde w Kamerunie, aby przeprowadzić szkolenia dla studentów oraz absolwentów fizjoterapii. Program obejmował teoretyczne wprowadzenie do terapii manualnej kończyny dolnej, kończyny górnej, kręgosłupa, oraz zajęcia praktyczne.
W Kamerunie, jak w wielu innych miejscach na świecie dostęp do fizjoterapii, zwłaszcza w małych miejscowościach i wioskach jest bardzo ograniczony, lub wręcz niemożliwy. Brak jest również specjalistów z konkretnych dziedzin- np. terapii dzieci z niepełnosprawnościami. Dlatego po zakończeniu prawie 2-tygodniowego szkolenia wraz z Siostrą Kolbeną Frąckiewicz (pod której opieką przez cały czas byli nasi wolontariusze) grupa wybrała się do szkoły dla głuchoniemych i niepełnosprawnych dzieci w Bertoua (Ecole Saint Jean Baptiste Des Sourds-Muets Et Des Enfants A Besoins Speciaux). Na miejscu pracuje na co dzień 2 fizjoterapeutów, którym zostały przekazane techniki i sposoby pracy z podopiecznymi, przeprowadzono również konsultacje dla rodziców z dziećmi którzy przybyli do szkoły gdy dowiedzieli się o wizycie fizjoterapeutów.

W międzyczasie zespół codziennie odwiedzali pacjenci z przeróżnymi dolegliwościami bólowymi- każdy z nich miał przeprowadzony wywiad, terapię oraz przekazane zalecenia (pod kątem ewentualnych dalszych badań/diagnostyki oraz ćwiczeń do wykonania w domu).

Jak zawsze podczas wyjazdów organizowanych przez Fundację nasi wolontariusze spotkali się z bardzo dużą życzliwością i wdzięcznością za wykonaną pracę i pomoc.”