Kardiolog w Kamerunie 30.01.2023-24.03.2023 r.

Kardiolog w Kamerunie 30.01.2023-24.03.2023 r.

“Swoją 7-tygodniową misję kardiologiczną odbyłem w mieście Abong-Mbang w Kamerunie. Podczas pobytu oprócz pracy w lokalnej Przychodni robiłem medyczne eskapady do pobliskich wsi, diagnozowałem pacjentów w więzieniu, organizowałem wizyty domowe. Łącznie przebadałem ponad 500 pacjentów mając do dyspozycji przenośny aparat echokardiograficzny, EKG, ciśnieniomierz, glukometr, pulsoksymetr oraz oczywiście stetoskop.

 

Głównymi rozpoznawanymi przeze mnie schorzeniami kardiologicznymi było nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, łagodne arytmie, ale też niewydolność serca, wrodzone wady serca, kardiomiopatie, migotanie przedsionków. Najczęstszymi nie-kardiologicznymi problemami, z którymi zgłaszali się chorzy, były bóle żołądka, bóle kończyn dolnych i kręgosłupa, ogólne osłabienie. Dzięki zbiórce pieniędzy, którą zorganizowałem przy pomocy Fundacji oraz kontynuowałem w trakcie trwania całej misji mogłem włączać specjalistyczne leczenie kardiologiczne, którego skuteczność była zauważalna u pacjentów już z dnia na dzień.

 

Popołudniami co tydzień organizowałem szkolenia dla personelu z zakresu anatomii, fizjologii, farmakoterapii, żywienia. Łącznie udało się przeprowadzić 5 spotkań trwających po 2-3 godziny, stworzyć i przekazać materiały edukacyjne, w ten sposób zostawić trochę ‘know-how’ na miejscu. Oczywiście nie obyło się od jeżdżenia po towar, przeładowywania aut z darami, wspierania Misjonarzy w ich codziennych pracach i zadaniach. Już za tym tęsknię!”

dr n. med. Piotr Rudziński