Lekarz Aneta Ciołek i specjalista zdrowia publicznego, ratownik medyczny Jacek Jarosz od 5 do 26 listopada 2021 r. uczestniczyli w projekcie rozwojowym w miejscowości Kithatu w Kenii. Projekt zakładał wzmocnienie potencjału diagnostyczno-terapeutycznego tamtejszego ośrodka zdrowia.
Kithatu to niewielka miejscowość położona w górzystym regionie w centralnej części Kenii. Na jednym z licznych wzgórz znajduje się tam misja sióstr ze zgromadzenia Św. Rodziny. Dzięki obecności misjonarek w Kithatu działa szkoła, dom opieki dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej i ośrodek zdrowia. W listopadzie 2021 r. w ośrodku pracowali Aneta Ciołek i Jacka Jarosz, których głównym zadaniem było przeszkolenie miejscowego personelu medycznego w zakresie podstaw medycyny ratunkowej. Przeprowadzenie szkoleń było niezmiernie istotne, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał nowo otwartej izby ratunkowej, której remont i wyposażenie były częścią projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zanim ekipa medyków rozpoczęła wykłady i ćwiczenia przekazała przywieziony z Polski sprzęt i zaczęła organizować pracę izby. W urządzanie izby i ustalanie zasad jej działania był zaangażowany personel pielęgniarski i misjonarki odpowiedzialne za funkcjonowanie ośrodka.
Dzięki pracy zespołowej dostosowano ogólnie przyjęte standardy i zalecenia do lokalnych warunków. Na wyposażeniu izby znalazł się podstawowy sprzęt medyczny m.in. defibrylator AED i monitor funkcji życiowych. Jak się okazało nowe wyposażenie znacznie przewyższa miejscowe standardy – podobnego, podstawowego(!) sprzętu brakuje w wielu okolicznych szpitalach. Dla personelu ośrodka zdrowia w Kithatu przeprowadzono dziesięć szkoleń
z zakresu podstaw medycyny ratunkowej. Wykłady, ćwiczenia i symulacje dotyczyły m.in. rozpoznawania stanów zagrożenia zdrowia i życia, monitorowania funkcji życiowych, technik udrażniania dróg oddechowych, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, defibrylacji, zaopatrywania krwotoków i urazów. W szkoleniach uczestniczyli pielęgniarze
i pielęgniarki, położne, laboranci i felczerzy. W niektórych zajęciach brali udział także pracownicy techniczni i porządkowi.
Szkolenia okazały się na tyle atrakcyjne, że z prośbą o możliwość dołączenia do nich zgłosiły się dwa szpitale z okolicy – St. Anne Mission Hospital i St. Orsola Mission Hospital. Ośrodek zdrowia w Kithatu blisko współpracuje z obiema placówkami, dlatego z chęcią zorganizowano dodatkowe szkolenia. Do Kithatu przyjechały niewielkie grupy pielęgniarzy i felczerów. Szybko okazało się, że niedosyt działań edukacyjny wciąż jest ogromny. Dyrekcja jednego ze szpitali poprosiła wolontariuszy o wizytę i przeprowadzenie wykładu dla całego personelu placówki. Wykład był okazją do wielu ciekawych dyskusji. Udało się również wygospodarować czas na krótkie ćwiczenia praktyczne.
Działania wolontariuszy były częścią większego przedsięwzięcia, które zakładało poprawę warunków diagnostycznych i terapeutycznych ośrodka zdrowia w Kithatu. Dzięki współpracy Fundacji Redemptoris Missio, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sióstr misjonarek ze zgromadzenia Św. Rodziny, nie tylko wyposażono nową izbę ratunkową
i przeszkolono personel medyczny, ale także zbudowano nowy oddział hospitalizacyjny dla mężczyzn, kupiono samochód zwiększający mobilność personelu medycznego, zamontowano w ośrodku zdrowia instalację fotowoltaiczną i wodną.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.