Misja medyczna w Republice Środkowoafrykańskiej  15.05.23 -31.05.23 r.

Misja medyczna w Republice Środkowoafrykańskiej  15.05.23 -31.05.23 r.

W połowie maja 2023 r., na ponad dwa tygodnie, do szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej udał się zespół medyczny wolontariuszy z Poznania składający się  z dwóch ginekolożek – dr n.med. Anny Paczkowskiej i dr n.med. Martyny Siąkowskiej, anestezjologa – lek. Radosława Sońty oraz koordynatorki projektu Izabeli Cywy. Wolontariusze wykonywali operacje przy znieczuleniu podpajęczynówkowym. Są to wielokrotnie zabiegi medyczne ratujące życie dziecka i matki. Dziennie wykonywali kilka operacji ginekologicznych. Leki oraz cały sprzęt niezbędny do operacji lekarze zabrali ze sobą z Polski.

W całej Republice Środkowoafrykańskiej żyje około 3 miliony kobiet, a 99% z nich jest pozbawiona jakiejkolwiek opieki medycznej. Opieka ginekologiczno-położnicza w tym kraju nie istnieje. Kobiety często umierają przy porodach z powodu bardzo błahych schorzeń, z którymi medycyna europejska radzi sobie od kilkudziesięciu lat. W całej Republice Środkowoafrykańskiej jest jedynie 16 ginekologów. Posłudze polskich lekarzy przypatrywał się miejscowy lekarz, Prince, który nabył doświadczenia w tym względzie, wykonując pod ich okiem interwencje chirurgiczne. Niezmiernie ważną częścią wyjazdu naszych lekarzy było szkolenie miejscowego personelu medycznego. Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najuboższych państw świata.

Projekt był finansowany przez diecezję tarnowską, fundację “Redemptoris Missio”, oraz pojedyncze osoby, które odpowiedziały na “zbiórkę” ogłoszoną w internecie.