Ósmy transport pomocy dla Ukrainy

Ukraina

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” prowadzi działania pomocowe w Ukrainie od pierwszych tygodni po wybuchu konfliktu. Dnia 4 lipca o 10.30 w siedzibie Fundacji przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu wolontariusze Fundacji spakowali transport pomocy medycznej do ukraińskich placówek medycznych i opiekuńczych. Był to sprzęt medyczny, odzież medyczna, środki opatrunkowe oraz repelenty zabezpieczające przed komarami.
Wojna w Ukrainie przynosi ludziom niekończące się cierpienie, a sytuacja humanitarna w tym kraju nie ulega poprawie. Przybywa ofiar i rannych. Nie o wszystkich zabitych i rannych ukraińskie media informują. Kryzys humanitarny wywołany wojną to również zachwiane funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Organizacje humanitarne alarmują: szpitale nie mają wystarczająco środków do zapewnienia pomocy medycznej wszystkim potrzebującym. Brakuje opatrunków i środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego. Sytuacja nie dotyczy tylko najbardziej wrażliwych miejsc w kraju – braki są wszędzie.
Modlimy się codziennie żeby wojna się skończyła – mówi Olena Kawa z Caritas Lwów – Polska tak bardzo nam pomaga, chciałabym wyrazić swoją wdzięczność i zachwyt bo pomagacie już tak długo, a przecież sami przez tą wojnę macie problemy. Wiemy, że w Polsce wzrosły ceny żywności. Dużo w Was życzliwości i cierpliwości. Każdego dnia tylko do naszej organizacji docierają dwa transporty z Polski i cały czas mamy co dzielić pomiędzy szpitale. Do Lwowa przywożą nam wielu rannych, nadal bardzo potrzebujemy środków opatrunkowych. Każdy z nas ma kogoś wśród krewnych lub znajomych, kto walczy na froncie. Ta wojna trwa już tak długo.

Fundacja „Redemptoris Missio” pozyskała nosze, fartuchy, prześcieradła szpitalne, łóżka do transportu chorych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Sprzęt zostanie dostarczony do Leżajska, skąd po przeładunku na ukraińskiego TIR-a wyruszył do seminarium w Brzuchowicach pod Lwowem.

W naszej siedzibie przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu gromadzone są środki opatrunkowe na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Z Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wyruszyło osiem transportów z pomocą medyczną o łącznej wadze ponad 20 ton. Zawierały one gazy, bandaże, chusty trójkątne, stazy taktyczne, sprzęt medyczny i apteczki pierwszej pomocy. Pomoc trafiła do szpitali w Winnicy, Żytonierzu i we Lwowie.